kao dijagnostička metoda u medicini, prije svega, podrazumijeva snimanje uz pomoć rendgenskih zraka. No, radiologija podrazumijeva i ultrazvuk, magnetnu rezonancu, CT… To su tzv. imidžing metode dijagnostika.
Pojava kompjuterske tehnologije i era tzv. neinvazivne-neagresivne medicinske dijagnostike, učinili su napredak medicine ravan njenom napretku kroz čitavu medicinsku istoriju. Ta revolucija oličena je u nizu tehnoloških, vrlo sofisticiranih metoda koje pružaju sve dublji i detaljniji uvid u ljudsko tijelo i sve preciznije podatke o njegovim patološkim stanjima. Kompjuterska tehnologija omogućava posebnu anatomsku vizuelizaciju,tzv anatomiju presjeka.
Ova tehnika je zastupljena u svim uređajima za medicinsko slikanje, pri čemu se kombinacijom različitih ravni presjeka dobija trodimenzionalni uvid u lokaciju i izgled oboljelog dijela organa ili tkiva. Medicinski imidžing, kakav danas poznajemo, datira još od otkrića X-zraka, pa sve do današnjih najsavremenijih tehnika koje su sposobne da prikažu i metabolička stanja organskih tkiva.
“Naš centar raspolaže savremenom dijagnostičkom opremom za uspostavljanje rane i korektne dijagnoze. Tu je veoma moćni 64-SLAJSNI CT-SKENER kojim se vrši multidetektorska (ili multi-slajsna) kompjuterizovana tomografija, koja daje veoma detaljne i precizne prikaze mekih tkiva, krvnih sudova i kostiju glave, vrata, grudnog koša, abdomena, karlice, gornjih i donjih ekstremiteta…Takođe, omogućava kompletni neinvazivni pregled krvnih sudova (angiografiju) u trajanju od samo nekoliko sekundi, da zamijeni invazivnu kolonoskopiju koja je kod nekih pacijenata kontraindikovana. Kompjuterizovana tomografija sa 64-slajsnim CT skenerom je najčešće indikovana kod sumnje na tumor iIi lokalizovanu infekciju (apsces), kod sumnje na trombozu krvnog suda, aneurizmu, krvarenje, traume i sumnje na unutrašnje krvarenje…”, kazao je dr Brkić i dodao da se u centru koristi i MAGNETNA REZONANCA, aparat sa jačinom magnetnog polja od 1,5T (Tesla) pomoću kojeg ljekari mogu prilično jasno da “zavire” u osjetljive unutrašnje strukture organizma te da dobiju jasan uvid u oštećenja, tumore, anomalije…
Tu je i klasičan RENDGEN, zatim ULTRAZVUK — kojim se radi i ultrazvuk srca i transkranijalni dopler kojim se mjeri brzina protoka krvi kroz krvne žile mozga. Radi se i ORTOPAN (snimak vilice) te MAMOGRAFIJA.